Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Czy solary do ogrzewania wody sprawdzą się w naszych warunkach?

I tak i nie, dlaczego? Tak dlatego, że kolektory słoneczne działają efektywnie w naszym klimacie i w skali roku wytworzą większą część energii jaka jest potrzebna do ogrzania wody. Co prawda nie mamy takich warunków nasłonecznienia jak na południu Europy, jednak nie oznacza to że tego tupu systemu u nas nie działają. Nie dlatego, że większość nie oznacza całości i należy mieć świadomość, że solary nie mogą być traktowane jako jedyne źródło ogrzewania wody.

Roczne pokrycie zapotrzebowania na energię przez solary do ogrzewania wody wygląda różnie, za bezpieczną średnią przyjmuje się ok 65%. Jeżeli jednak, weźmiemy pod uwagę ilość kWh wytworzoną przez kolektory w ciągu roku i łączną ilość energii potrzebną do podgrzania wody możemy nie uzyskać wiarygodnej liczby. A to dlatego, że ilość energii cieplnej jaką są w stanie wytworzyć kolektory słoneczne pewnikiem nie będzie równa tej, którą jesteśmy w stanie realnie wykorzystać. Dzieje się tak dlatego, że poziom zużycia ciepłej wody jest w miarę równy w skali roku natomiast produkcja ciepła przez solary już nie, krzywa grzewcza rośnie początkiem roku osiągając swoje maksimum w miesiącach letnich a następnie znowu opada pod jego koniec. Uzyski na poziomie 65% są dobrym wynikiem, choć niejednokrotnie jest lepiej .

Są jednak instalacje gdzie (zgodnie obserwacjami użytkowników) wodę dogrzewa się tylko przez ok 2,5 miesiąca (w grudniu styczniu i do połowy lutego) resztę robią solary. Tutaj przykład takiej instalacji do ogrzewania wody. W tym przypadku stopień pokrycia oscyluje w granicach 80%, biorąc pod uwagę ilość zużywanej wody i podstawowe źródło jej ogrzewania przed instalacją solarów (grzałka elektryczna) daje to ogromne oszczędności.

Odpowiedź jest jednoznaczna: tak solary do ogrzewania wody to „dobra opcja”; sposób na oszczędności oraz poprawę środowiska naturalnego. To jakimi aspektami się kierujemy jest indywidualna sprawą. Na pewno obydwa są istotne, a co najważniejsze wzajemnie się nie wykluczają.

Dobór odpowiedniej powierzchni kolektorów i pojemności zbiornika na wodę ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania instalacji. Nie należy traktować tematu na zasadzie „szwagier ma takie to i u mnie będzie dobre”. Jest to bardzo ważne gdyż „przerabianie”, „zmniejszanie” lub „dokładanie”  będzie się wiązać z kosztami, których z reguły można uniknąć przyjmują od początku dobre założenia.

Przy okazji oszczędźmy „trochę” prądu…

Pytanie, które się nasuwa jest oczywiste: jak? Bardzo prosto, podłączmy pralkę i zmywarkę do darmowej ciepłej wody jeżeli posiadają taką funkcje. Będziemy mogli w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo zarówno pralka jak i zmywarka do ogrzania wody używają grzałek elektrycznych. Wymaga to jedynie zastosowania zaworu termostatycznego i podprowadzenia ciepłej wody, jednak inwestycja zwróci jest bardzo szybko.

Jakie przeróbki należy wykonać w domu aby zamontować solary do ogrzewania wody?

Aby solary mogły działać należy wykonać 3 podstawowe operacje:

  1. Zintegrować instalację wodną z nowym (solarnym) zbiornikiem wody użytkowej. Z reguły nie jest to trudne zwłaszcza w przypadku ogrzewania elektrycznego, kotłów stałopalnych czy jednofunkcyjnych pieców gazowych lub olejowych. Sprawa komplikuje się jedynie w przypadku pieców przepływowych jednak wprawny hydraulik poradzi sobie i z taką instalacją.
  2. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku podłączenia instalacji centralnego ogrzewania do zbiornika solarnego. Solary do ogrzewania wody są w stanie pokryć ok. 65-70% zapotrzebowania na ciepło dlatego musimy zbiornik podłączyć do instalacji c.o. aby dogrzewać wodę kiedy solary pracują zmniejszą mocą.
  3. Na koniec sprawa kluczowa czyli montaż samych kolektorów. Przeważnie montowane są na dachu co wydaje się być naturalnym wyborem (oczywiście są inne nie gorsze możliwości – czytaj gdzie zamontować kolektory słoneczne ). Pojawiają się tutaj dwie trudności tj. dostępność odpowiedniej ilości miejsca i ustawienie płaszczyzny dachu względem południa. Następną sprawą jest przeprowadzenie przewodów solarnych miedzy kolektorem a zbiornikiem. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych w niektórych przypadkach jest to dość proste w innych trzeba się trochę nagimnastykować (osobiście jako osoba działająca czynnie w zawodzie jak dotąd spotkałem się tylko raz z przypadkiem gdzie montaż solarów z przyczyn technicznych był niemożliwy). Jeżeli budujemy dom a planujemy montaż kolektorów słonecznych warto skontaktować się z fachowcem i podpytać jakie czynności należałoby wykonać aby „przygotować” budynek pod tego typu instalacje zgodnie z zasadą „kto pyta nie błądzi”.

Schemat instalacji – solary do ogrzewania wody:

solary-do-ogrzewania-wody-schemat

Dla kogo solary do ogrzewania wody?

Solary sprawdzają się praktycznie w każdej sytuacji – w domu jedno lub wielorodzinnym, hotelu czy pensjonacie. W skali roku ogrzewanie wody słońcem może pokryć od 50 do nawet 80 % zapotrzebowania na ciepłą wodę budynku – w każdym przypadku wygląda to nieco inaczej ze względu na wile zmiennych jednak ostatecznie bez problemu można osiągnąć pozytywny rezultat inwestycyjny (koszty/zyski).

Zyski – solary do ogrzewania wody

  • Oszczędności – tym większe im więcej zużywamy ciepłej wody nie bez znaczenia pozostaje w jaki sposób ją podgrzewamy. Najwięcej zyskamy gdy do podgrzania wody używamy prądu, następnie gazu, najdłuższy okres zwrotu (jeżeli bierzemy pod uwagę tylko o względy finansowe) będzie przy paliwach stałych – drewno, węgiel.
  • Wygoda – gdy ogrzewamy wodę prądem czy gazem ten czynnik nie ma znaczenia bo urządzenia te są bezobsługowe. Wygoda pojawia się gdy ogrzewanie wody słońcem jest w budynku z kotłem stałopalnym. Codzienne rozpalanie pieca na ciepła wodę nawet w lecie staje się historią gdy zamontujemy solary. Jest to często przeważający czynnik dla osób, które posiadają piece na drewno czy węgiel pomimo faktu, że okres zwrotu jest najdłuższy w stosunku do pozostałych systemów grzewczych.
  • Ekologia – różnie z tą ekologią bywa i każdy postrzega to trochę inaczej. Nie da się na pewno temu, że energia słoneczna jest w 100% ekologiczna a to jak ogrzewamy wodę już nie. Najgorzej na tym tle wypadają kotły stałopalne zwłaszcza tzw. „kombajny”, które spalą wszystko od węgla po drewno, muł po kartony butelki czy stare kalosze. To co „wyleci” z komina nie idzie w próżnie. Pyły i szkodliwe związku powstałe w procesie spalania wdychamy wszyscy w mniejszym lub większym stężeniu w zależności od miejsca zamieszkania. Jak wykazują badania maja one bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie powodują szereg chorób układu oddechowego.

Koszty – solary do ogrzewania wody

Wszystko w myśl zasady „jak nie zainwestujesz, to nie zyskasz”. Montując solary płacimy mniejsze rachunku za prąd, gaz lub spalamy mniej drewna lub węgla – w każdym przypadku oszczędzamy. Koszty instalacji na rok 2015 wahają się od kliku do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Każda instalacja jest inna więc i ceny są różne w zależności od wielkości systemu czy poziomu skomplikowania montażu. Ceny sprzęty spadły w stosunku do lat poprzednich wiec dziś zapłacimy zapewne mniej niż choćby 5 lat temu.

Na skróty:

Kategorie: Wiedza