Paste your Google Webmaster Tools verification code here

NARVA – niemieckie rury próżniowe

Rury produkowane są w firmie NARVA w Brand-Erbisdorf (Saksonia) przy tworzeniu tej technologi wykorzystano 40-letnie doświadczenie zdobyte w produkcji artykułów oświetleniowych .

W Niemczech w siedzibie firmy NARVA powstała unikatowa linia produkcyjna wytwarzająca rury próżniowe. Doskonałe parametry jakie uzyskują możliwe są dzięki opatentowanemu połączeniu szkła z metalem. Dzięki nowoczesnym technikom kontroli jakości oraz najnowocześniejszej techniki wytwarzania, rury próżniowe Narva posiadają niezmiennie wysoką jakość w produkcji seryjnej.

Narva rury szklane próżniowe produkcja niemcy

Długoletnie doświadczenie w zakresie połączeń „szkło-metal” zapewniają szczelność rur. Getery utrzymują stabilną próżnię przez cały okres eksploatacji.

Połączenie „szkło-metal“ – opatentowane w rurach Narva:

produkcja rury próżniowe Narva fabruka niemcy

Rury próżniowe NARVA zostały wyposażone w specjalnie opracowane i opatentowane połączenie „szkoło-metal”. Rura absorbera przechodzi przez wytrzymałą i elastyczną metalową nasadkę wytwarzaną z wytrzymałego i elastycznego stopu metalu, która od zewnątrz wtopiona jest w szklaną rurę.

Połączenie to jest odporne na:

  • Działanie sił poprzecznych czy wstrząsów powstałych podczas wiatru
  • Wydłużenia cieplne, uderzenia kawitacyjne

Wszystkie te wahania (rury zbiorczej i absorbera – wewnątrz rury szklanej) przejmują na siebie zagięcia w metalowej nasadce bez obciążenia części szklanej

Obciążenia części szklanej podczas zmian temperatury są tak tłumione, że nawet zraszanie zimną wodą w stanie stagnacji nie prowadzi do powstawania szkód.

Rury próżniowe Narva – współosiowa rura rozdzielacza:

Narva rury prózniowe kolektorów słonecznych Depsol DS

Rura rozdzielacza jest rurą współosiową o niewielkim wewnętrznym oporze przepływu. Ta konstrukcja została opracowana specjalnie pod wydajne kolektory próżniowe z bezpośrednim przepływem. Pierścienie uszczelniające wykonano z materiału odpornego na wysokie temperatury zapewniając stałą szczelność.

Połączenie między rurą rozdzielacza a rurami zapobiega także zbyt głębokiemu osadzeniu rur w rozdzielaczu – działa jako ogranicznik głębokości osadzenia. Oznacza to identyczną wartość zeta w każdym odgałęzieniu, co zapewnia równomierny przepływ w każdej indywidualnej rurze.

Właściwości połączenia szkło-metal rury próżniowej NARVA.

rury próżniowe produkcji niemieckiej - made in germany

Dotychczas dla rur kolektora, którego absorber znajduje się w próżniowej przestrzeni wewnętrznej stosowano dwa połączenia szkło-metal.

W połączeniu szkło-metal w rurach Narva pokrywka/nasadka wykonana z metalu, została dociśnięta na gorąco strumieniem powietrza do tuby szklanej (rury). Rozwiązano w ten sposób problematyczne połączenie 3 różnych materiałów: szkła, stali i miedzi. Problem polega na tym, że każdy z tych materiałów posiada inny stopień rozszerzalności – a połączenie musi utrzymać próżnię wewnątrz rury. Rozwiązanie firmy Narva wyeliminowało te problemy zachowując szczelne i solidne połączenie.

Wybrana konstrukcja GMV wytrzymuje 1000-krotne badanie według normy EN 12975-2, uderzenia kawitacyjne oraz zmienne obciążenia cieplne – cykliczne zraszanie zimną wodą od stanu stagnacji – bez problemów . Również siły poprzeczne i wstrząsy wywołane działaniem czynników atmosferycznych czy wydłużeniem cieplnym nie wpływają połączenie szkło-metal nowej generacji.

Międzynarodowe zgłoszenie patentowe: PTC/DE2006/001244 z dnia 13.07.2006
Numer publikacji międzynarodowej: WO 2007/033630