Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Solary do ogrzewania wody nie są nowym wynalazkiem – tą technologię stosuje się z powodzeniem na całym świecie już od dłuższego czasu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat ogrzewanie wody słońcem w Polsce zyskało jednak na popularności. Powodem takiego stanu rzeczy są min. stały wzrost cen energii, oraz dużo większa świadomość ekologiczna ludzi. Przetwarzanie energii słonecznej w ciepło jest praktycznie darmowe jedyny koszt to praca pompy obiegowej, a i to nie jest regułą (są systemy całkowicie autonomiczne) a zatem jest to dobry sposób na oszczędności i ekologię w dłuższej perspektywie czasu.

Dla kogo ogrzewanie wody słońcem?

Solary sprawdzają się praktycznie w każdej sytuacji – w domu jedno lub wielorodzinnym, hotelu czy pensjonacie. W skali roku ogrzewanie wody słońcem może pokryć od 50 do nawet 80 % zapotrzebowania na ciepłą wodę budynku – w każdym przypadku wygląda to nieco inaczej ze względu na wiele zmiennych, jednak ostatecznie bez problemu można osiągnąć pozytywny rezultat inwestycyjny (koszty/zyski).

Zyski – ogrzewanie wody słońcem

  • Oszczędności – tym większe im więcej zużywamy ciepłej wody, nie bez znaczenia pozostaje w jaki sposób ją podgrzewamy. Najwięcej zyskamy gdy do podgrzeania wody używamy prądu, następnie gazu, najdłuższy okres zwrotu (jeżeli bierzemy pod uwagę tylko względy finansowe) będzie przy paliwach stałych – drewno, węgiel.
  • Wygoda – gdy ogrzewamy wodę prądem czy gazem ten czynnik nie ma znaczenia ponieważ urządzenia te są bezobsługowe. Wygoda pojawia się gdy ogrzewanie wody słońcem jest w budynku z kotłem stałopalnym. Codzienne rozpalanie pieca na ciepłą wodę nawet w lecie staje się historią gdy zamontujemy solary. Jest to często przeważający czynnik dla osób, które posiadają piece na drewno czy węgiel pomimo faktu, że okres zwrotu jest najdłuższy w stosunku do pozostałych systemów grzewczych.
  • Ekologia – różnie z tą ekologią bywa u Polaków i każdy postrzega to trochę inaczej. Nie da się zaprzeczyć że energia słoneczna jest w 100% ekologiczna. Tradycyjne urządzenia, które używamy do ogrzewania wody już nie – oczywiście jedne robią to z mniejszą lub większą szkodą dla środowiska. Najgorzej na tym tle wypadają kotły stałopalne zwłaszcza tzw. „kombajny”, które spalą wszystko od węgla po drewno, muł, kartony butelki czy stare kalosze. To co „wyleci” z komina niestety nie idzie w próżnie. Pyły i szkodliwe związki powstałe w procesie spalania wdychamy My wszyscy – w mniejszym lub większym stężeniu, w zależności od miejsca zamieszkania. Nie od dziś wiadomo, że maja one bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie powodując szereg chorób układu oddechowego.

Koszty – ogrzewanie wody słońcem

Wszystko w myśl zasady „jak nie zainwestujesz, to nie zyskasz”. Montując solary płacimy mniejsze rachunku za prąd, gaz lub spalamy mniej drewna lub węgla – w każdym przypadku oszczędzamy. Koszty instalacji na rok 2016 wahają się od kliku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście każda instalacja jest inna, więc i ceny są różne w zależności od wielkości systemu, jakości sprzętu czy poziomu skomplikowania montażu. Ceny samych urządzeń spadły na przestrzeni ostatnich lat, wiec dziś zapłacimy na pewno mniej niż choćby 5 lat temu.

Ogrzewanie wody słońcem przykłady zastosowania:

  1. Ogrzewanie wody za pomocą grzałki elektrycznej. Efektem dobrze dobranego systemu są oszczędności rzędu 70-80%. Opis realizacji solarów tutaj >
  2. Ogrzewanie wody za pomocą kotła stałopalnego. Efekt oszczędności na poziomie 60 %. Opis realizacji solarów tutaj >

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu wody słońcem czytaj dalej >

Kategorie: Wiedza