Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Sterowniki solarne Depsol D4 do układów wyposażonych w kolektory słoneczne

Sterowniki solarne służą do zarządzania pracą instalacji solarnej. Sterują praca pompy obiegowej oraz dodatkowych urządzeń (pompa c.o., pompa cyrkulacyjna, grzałka) w taki sposób aby optymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne panujące w danej chwili. Nowoczesne sterowniki solarne wyposażone są w szereg funkcji usprawniających oraz zabezpieczających pracę kolektorów słonecznych – wszystko odbywa się automatycznie poprzez wbudowane oprogramowanie.

Sterownki solarne Depsol D4, regulator pod solary

Sterownik solarny Depsol D4 – regulator do kolektorów słonecznych

Depsol D4 – niezawodny regulator solarny

 • Bardzo prosta obsługa urządzenia
 • Solidne wykonanie oraz nowoczesny wygląd
 • Sterownik posiada czytelny wyświetlacz graficzny

Sterowniki solarne Depsol D4 wyposażone są w szereg funkcji usprawniających pracę kolektorów słonecznych

 • Licznik ciepła – sterownik solarny oblicza ilość energii wytwarzanej przez kolektor słoneczny
 • Płynna regulacja pracy pompy – sterownik płynnie reguluje obroty pompy, co pozwala na ekonomiczne wykorzystanie energii słonecznej – możliwe jest wytwarzanie ciepła przez kolektor słoneczny nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych
 • Funkcja kolektora meandrowego (idealne pod kolektory próżniowe) – kolektor okresowo załącza pompę obiegową. Funkcja ta świetnie spisuje się podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, sterownik solarny sprawdza czy temp. wewnątrz kolektora nie różni się od tej rejestrowanej przez czujnik temperatury. Zjawisko to często występuje podczas pochmurnych lub mroźnych dni.

Funkcję zabezpieczające – sterowniki solarne D4

Tryb urlopowy

 • Ochrona kolektora przed przegrzaniem
 • Chłodzenie nocne/ rewersyjne

Funkcje te chronią kolektor słoneczny oraz zasobnik przed przegrzaniem.

 • Okresowa sterylizacja zasobnika CWUraz na tydzień temperatura zadana zasobnika CWU zostaje podniesiona przez sterownik solarny do ustawionego poziomu aby usunąć mogące pojawić się w zasobniku bakterie z rodzaju Legionella
 • Ochrona zasobnika przed zamarzaniemregulator solarny załącza grzałkę lub inne źródło ciepła gdy temperatura zasobnika spadnie poniżej 4°C

Sterowanie rozbudowanymi układami

 • Dzięki dodatkowemu wyjściom oraz po podłączeniu dodatkowych czujników, regulator może sterować rozbudowanymi układami.
 • sterownik posiada 4 schematy pracy
1. Podgrzewanie zasobnika przez kolektor słoneczny

Podstawowy schemat pracy obsługiwany przez regulator solarny. Sterownik wykorzystując odczyty z dwóch czujników temperatury steruję pracą jednej pompy.

2. Solary podgrzewają zasobnik + dodatkowe dogrzewanie grzałką

Ten schemat pracy sprawdzi się świetnie gdy solary współpracują z piecem na paliwo stałe. W chwili niewystarczającego nasłonecznienia (ale jeszcze nie w sezonie grzewczym) grzałka dogrzewa wodę do wymaganej temperatury, nie ma wtedy potrzeby odpalania kotła, biorąc pod uwagę niewielki koszt zamontowania grzałki, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Grzałka nie pełni tutaj roli podstawowego źródła ogrzewania wody, używana jest okazyjnie bardziej dla wygody (nie ma potrzeby odpalania kotła). Należy pamiętać, że instalacja solarna ma swoje postoje nawet w okresie letnim, gdyż zdarzają się kilkudniowe dni z opadami i właśnie wtedy przydaje się grzałka.

3. Kolektory słoneczne podgrzewają zbiornik z wodą, dodatkowo sterownik solarny zarządza zrzutem nadmiaru ciepła.

Ten schemat pracy można efektywnie wykorzystać na dwa sposoby:

1. Gdy w kotłowni mamy już zbiornik na wodę jednak (z jedną wężownicą) a instalując kolektory słoneczne montujemy zbiornik z dwoma wężownicami. Ustawiamy funkcję zrzutu ciepła do drugiego zasobnika – można to zrobić wykorzystując wodę grzewczą/ kotłową(poprzez dodatkowa pompę c.o.) lub bezpośrednio na wodzie użytkowej (za pomocą pompy cyrkulacyjnej). Pozwoli nam to „przenosić” nadmiarowe ciepło z zasobnika solarnego do zbiornika, który już był zainstalowany. Eliminuje to przegrzewanie się instalacji solarnej co pozytywnie wpływa na żywotność płynu solarnego, dodatkowo dysponujemy większą ilością ciepłej wody.

2. Do sterownika podłączamy pompę centralnego ogrzewania – będzie ona pełniła funkcję „strażnika” temperatury wody użytkowej. Regulator ustawiamy na określona temperaturę np. 70 st.C, będzie to maksymalna wartość jaką osiągnie zbiornik z wodą – wszystko ponad, będzie oddawane do instalacji ogrzewania centralnego. Nie chodzi tutaj o wspomaganie ogrzewania domu bo nadmiarowe ciepło z solarów będzie raczej w chwili kiedy nie jest nam ono potrzebne do celów grzewczych – zrzut ciepła chroni system przed przegrzaniem, i tak samo jak w powyższym przykładzie przekłada się na przedłużenie żywotności płynu solarnego, ale także samego zbiornika. Rozwiązanie to w stosunku do pierwszego przykładu ma jedną wadę – tutaj ciepło ze zrzutu jest tracone tam oddawane do wody użytkowej, która później jest wykorzystana.

4. Ładowanie zbiornika przez solary i przepompowywanie ciepła do drugiego zasobnika (na zasadzie różnicy temperatur).