Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Gdzie zatem zamontować kolektory na dachu, ścianie czy może na konstrukcji? Aby prawidłowo dobrać miejsce, gdzie będzie usytuowany nasz kolektor słoneczny trzeba kierować się kilkoma prostymi, jednak bardzo ważnymi zasadami.

Należy pamiętać o tym, że solary nie mogą być przysłonięte przez inne budynki czy drzewa (miejsca zacienione zdecydowanie odpadają). Najlepszym miejscem na montaż kolektorów słonecznych jest południowa ekspozycja tj.: połać dachu, elewacja budynku, ogród (kolektor na konstrukcji wolno stojącej) lub zbliżony kierunek południowo – wschodni.

Kąt pod jakim powinien być ustawiony nasz kolektor słoneczny dla najwyższych uzysków energetycznych waha się między 30 stopni w okresie bliższym lata i ok. 60 stopni w miesiącach zimowych. Solary do podgrzewania wody powinny być ustawione pod kątem około 45 stopni . Wszystko zależy jednak od tego jak planujemy wykorzystać nasze kolektory słoneczne (podgrzewania wody użytkowej, wspomaganie centralnego ogrzewania lub ogrzewania wody basenowej). Oto trzy najpopularniejsze miejsca gdzie z reguły montuje się solary z uwzględnieniem ich wad oraz zalet :

Montaż kolektorów słonecznych na dachu:

Kolektory słoneczne na dachu – to najczęściej wybierane miejsce, przeważnie też najmniej skomplikowane w realizacji  (w większości przypadków). Na rynku dostępne są mocowania do wszystkich rodzajów pokryć dachowych począwszy od dachówki, blachy, tworzyw sztucznych, gontów itp. Niektórzy z producentów oferują także solary do zabudowy w dachówkę jest to rozwiązanie estetyczne (kwestia indywidualnej oceny), do owego rozwiązania trzeba jednak dopłacić. W zależności od przyjętego sposobu oraz pokrycia dachowego kolektor słoneczny na poszyciu dachu, choć najczęściej spotykany ma oczywiście kilka plusów, ale także i minusów:

Kolektory słoneczne próżniowe Depsol DS - montaż na dachówce

Kolektory próżniowe Depsol DS 60

 

Solary na dachu zalety:

Przede wszystkim koszty, w zdecydowanej większości przypadków najniższe ze wszystkich miejsc gdzie wykonuje się montaż kolektorów słonecznych. Większość producentów swoje solary wyposaża w komplet systemów mocujących przez co ich instalacja nie jest zbyt skomplikowana .

Kolektor słoneczny oraz ich mocowania zaprojektowane są tak, aby ich połączenie z konstrukcją dachu było mocne oraz trwałe. W przypadku dachówki, szyny lub inne elementy mocowane są z reguły do łat, w przypadku innych poszyć dachowych przeważnie jest to połączenie z krokwią za pomocą specjalnych śrub ze stali nierdzewnej (dwu-gwint z uszczelnieniem), rzadziej tylko do samej blachy.

Montaż kolektorów słonecznych na poszyciu dachowym jeśli wykonany prawidłowo, jest jednym z najlepszych rozwiązań biorąc pod uwagę względy czysto estetyczne (w miarę możliwości konstrukcyjnych poszycia dachowego).

Solary na dachu wady:

Trudny dostęp dla użytkownika/serwisanta, szczególnie istotny w przypadku braku prądu, solary słoneczne oczywiście są odporne na przejście w stan stagnacji (brak odbioru ciepła), jednak glikol znacznie szybciej traci swoje właściwości w przypadku częstego narażenia na wysokie temperatury.

Niewątpliwie trudnym i czasami kłopotliwym zadaniem jest przejście przewodami solarnymi przez poszycie dachu, a dalej do miejsca, w którym będzie nasz podgrzewacz wody użytkowej. Prawidłowe uszczelnienie miejsca , gdzie przewody będą wprowadzane do wnętrza budynku jest bardzo istotne, błędy na tym etapie mogą przysporzyć wiele kłopotów w przyszłości zarówno wykonawcom oraz użytkownikom. Odpowiednio wykonane uszczelnienie szczególnie ważne jest, gdy przewody przechodzą przez poddasze użytkowe ocieplone np. wełną mineralną. Ewentualne skutki przecieków nie pojawią się od razu, lecz po upływie czasu w postaci nacieków lub co gorsza wykwitów pleśni czy grzyba.

Przejście przewodami do kotłowni lub innego miejsca, w którym znajduje się solarny zbiornik wody użytkowej nie jest sprawą łatwa jak mogłoby się wydawać. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przewodu wentylacyjnego (lub wolnego spalinowego), jednak nie zawsze jest to możliwe. Dodam, że musi to być wolny przewód wentylacyjny, w żadnym przypadku nie można blokować czynnego kanału, w którym odprowadzane jest powietrze z kotłowni, zwłaszcza w instalacjach z kotłami gazowymi. Takie utrudnienie da się oczywiście rozwiązać, jednak czasami wiąże się to z dopłatą za ‘’ekstra’’ metry przewodów lub zamaskowanie ich w przestrzeni użytkowej. Rozwiązania na skróty często są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa , ale przede wszystkim mogą stwarzać realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a czasami nawet życia.

Montaż kolektorów słonecznych na ścianie:

Ta powierzchnia brana jest pod uwagę w domach, mających połacie dachowe zorientowane wschód-zachód lub, gdy z pewnych względów montaż kolektorów słonecznych na dachu nie jest możliwy. Należy jednak pamiętać, aby solary nie były zbytnio zacienione przez elementy konstrukcyjne domu. Dodatkowym parametrem jaki należy pilnować jest odchylenie względem południa, gdyż sama płaszczyzna ściany będzie inaczej ‘’wystawiała nasz kolektor na słońce’’ niż np. pochyła połać dachowa. Odczuwalne będzie to szczególnie, gdy słońce jest wysoko na horyzoncie (latem). Instalacja zamontowaną bezpośrednio na elewacji będzie bardziej ‘’wrażliwą’’ na odchylenie względem południa niż ta zamontowana na elewacji z konstrukcją, dlatego w tym przypadku do odchyleń należy podchodzić szczególnie ostrożnie.

Solary na ścianie zalety:

Mniejszy stopień zalegania śniegu na powierzchni solarów słonecznych w stosunku do instalacji na dachu, przez co dostarcza większej ilości energii w skali całego roku.

W przypadku montażu kolektorów bezpośredniego na elewacji (bez konstrukcji odchylających, 90° względem horyzontu) mamy możliwość zastosowania większej powierzchni wytwarzającej ciepło. Instalacja taka nie będzie produkować nadmiarów energii w okresie letnim, natomiast jej efektywność w zimie i na wiosnę czy jesienią utrzyma się na wysokim poziomie, czyli w okresie, w którym jest najbardziej potrzebna.

Jeżeli kotłownia zlokalizowana jest także na południowej stronie budynku jesteśmy w stanie w sposób znaczny zredukować koszty (przewody instalacyjne, robocizna)

Solary na ścianie wady:

Konstrukcje odchylające kolektory słoneczne od płaszczyzny ściany, raczej na pewno nie zapewnią nam estetyki na wysokim poziomie, sytuacja przedstawia się dużo lepiej przy bezpośrednim montażu na ścianie.

Trudności w montażu mogą przysporzyć przewody instalacyjne. Bynajmniej nie chodzi tutaj o sam proces zakładania, bo ten będzie raczej prosty, ale o wykonanie tego tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w przestrzeń mieszkalną (np. w przypadku gdy podgrzewacz wody użytkowej zlokalizowany jest w północnej części budynku) oraz zrobić to tak, aby były jak najmniej widoczne. Nierzadko o sposobie ich przeprowadzenia powinno się pomyśleć już na etapie budowy domu.

Montaż kolektorów słonecznych na konstrukcji wolno stojącej:


kolektory prózniowe depsol ds 30 na konstrukcji wolnostorącej/ ogrodowej


kolektor-sloneczny-prozniowy-depsol-ds-konstrukcjaJeśli nasz dach lub ściana z różnych względów nie spełni wymogów, wcale nie będzie to oznaczać, że kolektor słoneczny nie będzie dostarczał nam darmowej energii. W takim wypadku można solary umieścić na gruncie w naszym ogrodzie. Gdy powierzchnia nie jest skośna trzeba zastosować odpowiednią konstrukcję, która ustawi oraz ukierunkuje nasz kolektor w najbardziej optymalnym położeniu. Konstrukcja umieszczona na gruncie pomimo swych dodatkowych kosztów oraz bardziej skomplikowanego połączenia solary – zasobnik jest niewątpliwie warta rozpatrzenia:

 

Solary na konstrukcji zalety:

Wolno stojącą konstrukcję możemy ustawić idealnie pod dwie kluczowe wartości tj. odchylenie względem południa oraz kąt nachylenia płaszczyzny absorbera kolektora słonecznego względem horyzontu, nie będąc w żaden sposób zależnym od już istniejącej zabudowy np.: połaci dachowej, ściany, balkonu, itp. Jesteśmy zatem w stanie stworzyć ”książkowe” warunki dla naszej instalacji solarnej.

Stelaż na ogrodzie daje możliwość łatwego usunięcia śniegu z powierzchni a to sprawi, że solary w miesiącach zimowych dostarczą na znacznie więcej energii słonecznej. Dotyczy to w szczególności kolektorów próżniowych, które w niskich temperaturach są w stanie efektywnie pracować.

Ułatwiony dostęp przyda się także w przypadku długotrwałego zaniku napięcia z sieci energetycznej, będziemy mogli swobodnie zasłonić solary słoneczne nie narażając instalacji na przejście w stan stagnacji, tym samym chroniąc płyn solarny przed wysokimi temperaturami.

Solary na konstrukcji wady:

Do całości inwestycji należy doliczyć koszt konstrukcji wolno stojącej, wykonanie fundamentów lub podstawy, na których będzie ona osadzona (czasami dodatkowego podwyższenia), przygotowanie przejścia dla przewodów solarnych oraz ich odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Firmy często zgadzają się na wykonanie konstrukcji oraz powyższych prac we własnym zakresie( co może znacznie obniżyć koszty), jednak należy pamiętać, że wykonanie ich prawidłowo nierzadko wymaga fachowej wiedzy oraz umiejętności.

Wyzwaniem może okazać się wpisanie solarów słonecznych w projekt architektoniczny domu oraz ogrodu, ponieważ producenci stosują zasadę minimum do maximum, tzn. osiągnięcie minimalnych nakładów finansowych na materiały, koszt transportu, magazynowania itp. przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości, trwałości, łatwości montażu, dlatego sama konstrukcja raczej na pewno nie będzie dziełem sztuki.

Dobór odpowiedniego miejsca pod montaż kolektorów słonecznych zapewni nam  maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, efektywniejszą pracę naszej instalacji, a to wszystko zaprocentuje znaczną oszczędnością kosztów poniesionych na przygotowanie ciepłej wody użytkowej czy ogrzewania domu. Pamiętajmy, że instalacja solarna nie jest jednoroczną inwestycją, dlatego zadbajmy o to, aby była wykonana w sposób prawidłowy. Zapytajmy fachowca, lub innych użytkowników jak oceniają swoja instalację i wybierzmy takie na montaż kolektorów słonecznych, które najlepiej wpisze się w nasze potrzeby.