Paste your Google Webmaster Tools verification code here

Dobrze dobrany system solarny od marca do października  zapewni około 80-90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. W miesiącach najcieplejszych  może to być nawet 100% energii potrzebnej na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Im bliżej zimy tym kolektory słoneczne maja mniejszą efektywność, jednak nie oznacza to że stoją bezczynnie. Jak zatem wygląda ich praca gdy jest pochmurno lub ilość godzin słonecznych maleje a temperatura na zewnątrz spada.

Kolektory słoneczne efektywność w pochmurne dni:

Pochmurny dzień wcale nie oznacza że kolektory słoneczne nie wytwarzają ciepła, jednak faktem jest że ich moc w zależności od ilości i rodzaju chmur spada. Wytwarzanie ciepła jest możliwe, ponieważ wykorzystywane jest tzw. promieniowanie rozproszone ( to, które przebiło się przez chmury i odbiło od otoczenia) . Kolektory słoneczne potrafią przechwycić, a następnie przetworzyć nawet ograniczoną ilość energii słonecznej ,padającej na absorber w pochmurne dni. Efektywność z jaką to robią uzależniona od kilku parametrów min. od sprawności optycznej, rodzaju izolacji, powierzchni kolektora. Inaczej będą działać kolektory płaskie a inaczej kolektory próżniowe.

To jak solary pracują podczas pochmurnych dni można porównać do czajnika postawionego na kuchence gazowe. Kiedy ustawimy maksymalny płomień wodę podgrzejemy w szybkim czasie. Ustawiając minimalną wartość woda będzie podgrzewać bardzo wolno jednak w końcu osiągnie żądaną temperaturę.

Kolektory słoneczne efektywność przy ujemnej temperaturze:

Kolektory podgrzeją wodę nawet w okresie chłodniejszym – wystarczą dwie – trzy godziny słońca w ciągu dnia, żeby ogrzać wodę w zbiorniku o kilka stopni. Płynem przekazującym ciepło z absorbera kolektora słonecznego do zbiornika wody użytkowej lub grzewczej( w przypadku instalacji wspomagającej centralne ogrzewanie) jest płyn solarny, stanowiący wodny roztwór glikolu propylenowego. Temperatura krzepnięcia glikolu waha się w granicach -25/-35°C (w zależności od producenta) dlatego część zewnętrzna instalacji solarnej może długo pozostawać pod wpływem niskich temperatur zewnętrznych, bez ryzyka uszkodzenia elementów systemu. W przypadku kolektorów próżniowych czasami w bardzo mroźny, ale słoneczny dzień, czynnik roboczy w kolektorach uzyskuje wysokie temperatury a wodę udaje się wstępnie podgrzać, co pozwala efektywnie wykorzystywać instalacje podczas mroźnych dni.

Kategorie: Wiedza